Petržlen podobne ako mrkva vytvára v prvom roku dužinatý koreň. V druhom- roku kvitne a prináša semeno. Na semeno sa petržlen pestuje 2 roky.
Koreň a vňat petržlenu sú bohaté na vitamíny a silice. Podľa intenzívneho záujmu včiel o súkvetia petržlenu možno usudzovať, že petržlen je veľmi medonosnou rastlinou.
Pestovanie v prvom roku
Semeno petržlenu na vypestovanie materských rastlín sejeme neskoršie (koncom apríla) než pri pestovaní na konzum. Skoré odrody sejeme neskoršie. Ostatné práce sú podobné. Korene petržlenu zberáme v októbri, triedime letí, odkrúcamle vňať až na malé srdiečko. Vytriedený akostný materiál ukladáme na prezimovanie. Prezimujeme v brobliach v pivniciach alebo vyprázdne-* ných pareniskách, kde jedinotlivé korene presýpame pieskom.
Korene petržlenu prezimujú aj v pôde. Pretože takto prezimovaný materiál nemôžeme vytriediť, od tohto prezimovania upúšťame, hoci.je veľmi výhodné.
Pestovanie v druhom roku
Príprava pôdy a hnojenie je podobné ako pri mrkve. Skoro na Jar pozemok urovnáme a pred vysadzovaním vyznačíme značkovacom. Materské rastliny vysadzujeme v mjarci do sponu 40 X 20 cm. Za vegetácie porast okopávame, plečkujemie, podľa potreby zalievame a kontrolujeme. Semenačky pestujeme voľne bez akýchkoľvek opôr.
Petržlen kvitne koncom! júna až v Júli. Proti nevhodnému opeleniu chránime porast priestorovou vzdialenosťou 500 m. Semeno dozrieva v auguste až septembri. Zberáme vtedy, ked okolíky so semjenami dostávajú zelenohnedú farbu a zasychajú. Zberáme kosačkou, kosou alebo kosákom Pokosené rastliny viažeme do snopčekov a necháme v panákoch na poli dozrieť. Dostatočne vysušené semeno mlátime na mláťačkách. Na 1 ha sa urodí asi 8—15 q semena.