Odporúčané odrody cesnaku

Rada

Typy cesnaku

U nás sa pestujú 2 typy, a to cesnak biely a fialový. Cesnak biely má biele šupky — sukničky a cibuľu má zloženú z rozlične veľ­kých strúčikov; tento cesnak nekvitne. Listy sú úzke, dlhšie, sil­no osrienené. Je prispôsobený suchším podmienkam. Pri dozrie­vaní zasychá vňať v krčku a kloní sa k zemi. Cesnak fialový kvitne. Jeho listy sú kratšie, širšie a menej osrienené. Vytvára kvetné osi a v súkvetí veľké množstvo pacibuliek. Podzemné, ci­bule sú veľké s rovnako veľkými strúčikmi a obalené modrofia­lovými sukničkami. Pri tomto type sa ťažko určuje konzumná zrelosť, pretože kvetné osi zostávajú vzpriamené. Zberať začína­me vtedy, keď začnú žltnúť spodné listy. Tento typ je prispôso­bený; chladnejším a vlhkejším podmienkam.

 

Odrody cesnaku paličiaka

Bzenecký paličiak (zimný) má veľkú, plocho guľatú, na povr­chu hladkú, dosť pevná, cibuľu. Obalové šupiny sú hnedasto fia­lové. V cibuli je asi 10—18 strúčikov.

Táborský (zimný) má strednú, plocho guľatú, na povrchu hlad­kú, stredne pevnú až pevnú cibuľu. Niekedy strúčiky na cibuli mierne vystupujú. Obalové šupiny sú fialové alebo špinavobiele s veľkými modrofialovými škvrnami. V cibuli je 9—17 strúčikov.

 

Odrody širokolistého cesnaku nepaličiaka

Záhorský (zimný) má stredne veľkú až veľkú (váži asi 70 g), plocho guľatú cibuľu s vystupujúcimi obrysmi strúčikov. Obalo­vé šupiny sú špinavobiele so žilkovaním. V cibuli je 8—20 strúči­kov usporiadaných v 4—7 skupinách.

Odrody úzkolistého cesnaku nepaličiaka

Bzenecký (jarný) má stredne veľkú (váži asi 30 g), nízko kužeľovitú až plocho guľatú cibuľu s vystupujúcimi obrysmi strúčikov. Obalové šupiny sú belavé s fialovým nádychom, nieke dy škvrnité. Počet strúčikov v cibuli Je 7—18 a sú usporiadané v 2—4 skupinách.

Japo (Jarný) miá stredne veľkú (váži asi 25 g), úzko kužeľovi­tú, až plocho guľatú cibuľu s vystupujúcimi obrysmi strúčikov. Obalové šupiny sú belavé až žltkasté, s výrazným tmavším žilko­vaním. Počet strúčikov v cibuli Je 10—19 a sú usporiadané v 4—8 skupinách.

Polában (Jarný) má stre’dne veľkú (váži asi 25 g), kužeľovitú až plocho kužeľovitú cibuľu s rn/álo zreteľnými obrysmi strúčikov. Obalové Šupiny sú belavé až žltkasté, s fialovým odtieňom a tmavším žilkovaním. V cibuli Je 10—15 strúčikov, ktoré sú uspo­riadané v 4—7 skupinách,

Petrík je povolená odroda z r. 1969.

Zelenina, ktorej sa rada týka

Druh zeleniny

Aktivita

Škodca, na ktorého funguje

Ďalšie zaujímavé rady pre pestovanie

Na zahradu vysaďte v květnu. Ideální sazenice určená k výsadbě má 4–6 pravých listů. Sázejte vždy do vlhké půdy, ideálně po dešti. Doporučený spon je 30

Čítať celú »

V březnu až dubnu vysejte do středně velkých kontejnerů vždy cca 5 semen do hloubky maximálně 2 cm. Nechejte klíčit při teplotě 15–18 °C. Jakmile semínka

Čítať celú »

Zo slezu zbierame v júni mladé lístky pred rozkvetom, neskoršie kvety (s kalichom i bez kalicha). Kvety zbierame denne, čím viac ich obtrhávame, tým viac

Čítať celú »

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.