Roztoče a roztočce

Mnoho druhov roztočov čeľade:Tetranychidae útočí na vnútorné, aj vonkajšie rastliny. Obzvlášť deštruktívny vie byť v skleníkoch a fóliovníkoch, kde dokáže zlikvidovať celé rady uhoriek, melónov, paprík, jahôd a inej zeleniny. Roztočce nie sú klasifikované ako hmyz, ale sú klasifikované ako druh pavúka.

Dospelí jedinci majú červenkasto hnedé alebo svetlé sfarbenie, oválneho tvaru, sú veľmi malého vzrastu o veľkosti 0,5 mm. Mladé roztočce sa podobajú dospelým roztočcom, akurát sú menšie. Roztočce žijú v kolóniách, väčšinou na spodnej strane listov a spôsobujú škody prepichovaním listových pletív, z ktorého vysávajú rastlinné tekutiny. Na listoch rastlín zanechávajú malé svetlé bodky. Neskôr listy žltnú, až celkom vyschnú a s nimi vyschne aj celá rastlina.

Hostiteľskými rastlinami sú najmä jahody, melóny, fazuľa, rajčiny, baklažán, uhorky, papriky, okrasné kvety, stromy a väčšina izbových rastlín.

Roztočce sa veľmi ľahko premiestňujú pomocou vetra a takto sa ľahko rozptýlia po celom území.

Oficiálny názov

Ľudový názov

ČelaĎ

Všeobecné rady k tomuto druhu škodcu/choroby

Proti voskam a roztocom je v intervale 24 hodin pravidelmny postrek vytazkom zihlavy.

Zoznam výluhov a iných brečiek proti tomuto škodcovi/chorobe​

Paradajkový nálev

Paradajkový nálev je účinný proti voškám, roztočom, bzdochám a mlynárikovi kapustnému.

3kg rajčinových listov a výhonkov zmiešajte s 10l vody. Pomaly varte asi 30 minút.

Pred postrekom treba zriediť 2x a pridať 40g mazľavého mydla. Striekajte priamo na rastliny.

Púpavový výluh

Proti voškám a roztočom na ovocných stromoch si pripravte púpavový výluh. 200-300g rozdrvených koreňov alebo 400g rozdrvených listov lúhujte 2-3 hodiny v 10l vody. Preceďte a ihneď striekajte na ovocné stromy v čase pučania a po odkvitnutí v 10 dňových intervaloch.

Žihľavový výluh

Asi najznámejšia bojovníčka proti voškám a roztočcom chmeľovým je žihľava. Tiež stimuluje rast rastlín. Z 1kg čerstvej pŕhľavy a 10l vody pripravíme výluh. Po dvoch dňoch striekame priamo na rastlinu. Účinnosť postreku môžete zvýšiť pridaním cca 0,5kg cukru.

Cesnakový postrek

Cesnak je výborným bojovníkom proti perenospóre, voškám, roztočom a vŕtavke mrkvovej. Zmiešajte 75g pretlačeného cesnaku s 10 litrami vody. Nechajte lúhovať 24 hodín. Neriedený nálev striekajte priamo na listy alebo pôdu.

Alelopatia (biologické interakcie medzi rastlinami)

No data was found

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.