Odporucane odrody tahavej fazule

Rada

Fazula obyčajná má drsnú byť, ktorá je buď nízka, priama alebo ovíjavá. Kvety vyrastajú v pazušných strapcoch. Plod je mno- hosemenný struk, v ktorom sú semená rozličnej farby. Na seme­no sa fazula pestuje jeden rok.

Pestovanie

Pozemok pre sejbu fazule na jeseň hlboko zorieme a na jar pri povrchovom spracovaní zapracujeme do pôdy priemyselné hno­jivá. Na 1 ha dávame asi 3 q Thomasovej múčky alebo superfos- fátu, 1 q dusíkatého vápna, 2 q 40 % draselnej soli a 1 q síranu amónneho. Fazuľa neznáša hnojenie čerstvým maštaľným hnojom. Aby nenastalo nevhodné opelenie, odporúča sa medzi jednotlivý­mi odrodami izolačná vzdialenosť asi 300 m.

Kríčkovité fazule sejeme v prvej polovici mája do sponu asi 40X40 cm. Na jedno miesto vysievame asi 3 semtená (štipkove) tak, aby semeno bolo 4 cm pod povrchom pôdy. Po sejbe pozemok povalcujeme ľahkým valcom. Fazula vyklíči asi za týždeň. Na 1 ha potrebujeme asi 100—150 kg semena.

Zrďovité fazule sejeme v druhej polovici mája do sponu naj častejšie 60X80 cm. Pozemok pred sejbou vyznačíme značko­vacom a na jedno miesto (do priesečníka) vysejeme hnlezdovo asi 8—10 semien. K rastlinám, dávame rozličná opory, najčastej­šie 2—3 m vysoké, šikmo alebo rovno postavená žrde. Výsevolá na 1 ha je asi 120—160 kg osiva.

Ošetrovanie za vegetácie spočíva v okopávaní a plečkovaní. Keď rastlinky dostatočne povyrástli a vytvorili asi 6 normálnych lis­tov, prihrnieme k nim zem. Na veľkých plochách prihŕňame naj­častejšie pluhom. Za vegetácie semenné porasty prehliadame a robíme výbery. Pri fazuli veľmi záleží na chuťových vlastnostiach strukov, a preto struky materských rastlín skúšame aj po tejto stránke.

Fazuľu na semeno začíname zberať vtedy, keď celé rastliny zasychajú, semeno je pevné, vyfarbené a úplne vyzreté. Zberáme tak, že odtrhávame struky. Pri kríčkovitých fazuliach dozrievajú všetky struky takmer naraz. Pri žrďovitých fazuliach zberáme postupne ako struky dozrievajú. Drobnosemenné odrody mlátime na mláťačkách, pričom postupujeme opatrne, aby sa semená ne­poškodili. Veľkozrnné žrdovité fazule mlátime väčšinou ručne. Úroda pri kríčkovitých fazuliach je 15—25 q, pri žrďovitých asi 25—35 q z 1 ha.

Zelenina, ktorej sa rada týka

Druh zeleniny

Aktivita

Škodca, na ktorého funguje

Zdroj

Ďalšie zaujímavé rady pre pestovanie

Na zahradu vysaďte v květnu. Ideální sazenice určená k výsadbě má 4–6 pravých listů. Sázejte vždy do vlhké půdy, ideálně po dešti. Doporučený spon je 30

Čítať celú »

V březnu až dubnu vysejte do středně velkých kontejnerů vždy cca 5 semen do hloubky maximálně 2 cm. Nechejte klíčit při teplotě 15–18 °C. Jakmile semínka

Čítať celú »

Zo slezu zbierame v júni mladé lístky pred rozkvetom, neskoršie kvety (s kalichom i bez kalicha). Kvety zbierame denne, čím viac ich obtrhávame, tým viac

Čítať celú »

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.