Warning: Constant WP_DEBUG already defined in /data/a/c/ac44db78-4018-42e3-9e0b-889d0b7d6ee3/biozahradkar.sk/web/wp-config.php on line 85
Odporucane odrody salatu podla casopisu Zahradkar – BioZahradkar.sk

Odporucane odrody salatu podla casopisu Zahradkar

Rada

Pro venkovní pěstování časně z jara jsou vhodné odrůdy „Major“ a „Deon“. Jejich sazenice je třeba předpěstovat z výsevů od poloviny února do poloviny března, nejpozději je lze vysít do konce dubna, později je výhodnější vysévat odrůdy letní. Sklizeň z volné půdy od poloviny května urychlí netkaná textilie. V plynulosti sklizně následuje odrůda „Faraon“, výsev od února do 20. dubna. Pěstitelé známé odrůdy „Král máje“ ocení tuto novinku pro zvýšenou odolnost proti předčasnému vybíhání a lepší žlutozelené hlávky ke sklizním od poloviny května do června. Kdo dříve pěstoval oblíbený „Mělnický Máj“, využije novou odrůdu „Maraton“ s chutnými žlutozelenými hlávkami, s extrémní odolností proti vybíhání, takže se déle sklízí.

Ze skupiny letního salátu překonává odrůda „Mars“ dříve široce oblíbené „Atrakce“, „Bohemia“ lepším zdravotním stavem, vyšší odolností proti plísni salátové i zahnívání. Další letní odrůdou je „Saturn“, rychlého růstu s dobrým zdravotním stavem, sklízí se po „Marsu“. Známou z letních odrůd je „Jupiter“ pro velké, jemné, dobře uzavřené hlávky se zvýšenou odolností proti plísni salátové i proti virové mozaice. Sklízí se za 10 – 11 týdnů po výsevu, vysoce odolává vybíhání. Letní salát se vysévá od dubna do června buď přímo na záhon nebo předpěstujeme sazenice ve volné půdě z řídkého výsevu během 4 týdnů. V červenci, pro podzimní pěstování, vyséváme opět stejné odrůdy jako na jaře, zejména „Maraton“ a „Faraon“.

Pro letní horké období lze vyzkoušet ledový salát. Vyséváme ho od března do dubna ke sklizním od července do září. Známá je odrůda „Pražan“, žádá větší spon 30 x 30 cm. Firma SEMO připravuje další dvě odrůdy ledového salátu, s velkými hlávkami „Maxi“, s malými „Mini“ pro spon 25 x 25 cm.

V posledních letech upoutávají odrůdy s volnými, avšak hustými listovými růžicemi. Listy mají zajímavě laločnaté, jiné různě kadeřavé, rozdílně zbarvené od žlutozelené do tmavočervené. Jsou ozdobou zahrádky i salátových jídel, stále častěji doporučovaných pro zdravou výživu. Ze žlutozelených je „Zlatava“ jemně zkadeřená, „Dubagold“ s listy hladkými, zajímavě laločnatými. „Dubared“ je červenou obdobou. Středně zkadeřená je světlezelená „Zoltán“, světlečervená „Roset“, tmavočervená „Robin“. Jemně kadeřavá je načervenalá „Rosana“, tmavočervená „Karmína“. V přípravě je i červený hlávkový salát „Korzár“ pro jarní a podzimní pěstování. Kromě uvedených odrůd uvádí tato firma ještě šest odrůd hlávkového salátu k rychlení pro vytápěné i nevytápěné prostředí, z nichž pro ztížené podmínky nevytápěných fóliovníků jsou určeny odrůdy „Safír“ a „Nefrit“, pro skleníky „Karát“ a „Tyrkys“ a pro pařeniště „Jantar“ a „Smaragd S“.

Zelenina, ktorej sa rada týka

Druh zeleniny

Aktivita

Škodca, na ktorého funguje

Zdroj

Ďalšie zaujímavé rady pre pestovanie

KIWI HOKEY POKEY. Nová poľská samoopelivá odroda druhu A. arguta s okrasnými zelenými listami s nepravidelným žltým panašovaním na okrajoch. Rastie umiernene, dosahuje výšku štyri metre, ročné prírastky sú 0,5 až jeden meter. Kvitne v júni malými bielymi kvetmi. Plody sú oválne, stredne veľké, približne 2 centimetre dlhé a 1,5 centimetra široké, oválneho tvaru a zelenej farby. Po dozrievaní plody neopadávajú, ale dobre držia na výhonoch. Plody majú typickú kivovú chuť s nádychom citróna. Dozrievajú na prelome septembra a októbra. Odroda je veľmi atraktívna a dekoratívna, spestrí každú záhradu

Čítať celú »

PESTOVAŤ NA OPORE. Odroda černice Karaka Black je pozoruhodná nielen veľkosťou plodov dlhých 4 až 5 centimetre, výbornou, typicky černicovou chuťou, skorým dozrievaním, dobre časovo rozloženou plodnosťou, ale aj mohutným vzrastom a úrodnosťou. Výhonky tejto odrody dosahujú dĺžku dva až štyri metre, preto treba rastliny pestovať na opore a rast usmerňovať tvarovaním. Staršie výsadby môžu dať úrodu 8 až 10 kilogramov z jedného kra.

Čítať celú »

V PRVOM RADE – letorasty vyrastené počas vegetácie vyviazat voľne k opore. Môže sa stať, že niektoré rastú príliš intenzívne, najmä ak majú vhodné podmienky – voda, živiny… a prerastú oporu-drôtenku. Tieto výhonky sa odporúča v priebehu augusta, septembra skrátiť zarovno posledného, t.j. vrchného vodiaceho drôtu. Počas jesene spevnejú a lepšie prezimujú. Ak by sa nechali voľne rásť, časom sa ohnú až k pôde. Po dlhšom dotyku s pôdou zakorenia, rastlina sa oslabuje, čo nie je žiadúce.
SLABÉ, VEĽMI KRÁTKE – rastúce tesne pri pôde, síce možno odstrániť aj teraz, ale mladé sadence by ešte do jesene, najmä za priaznivého počasia, opäť reagovali tvorbou nových letorastov – výhonkov z adventívnych (spiacich) púčikov. A tým sa opäť oslabia. Živiny sa spotrebujú na tvorbu výhonkov a nie na tvorbu koreňovej sústavy a dobré zakorenenie. Dokonca môže takto oslabená rastlina vymrznúť. Výhonky preto treba ponechať a odstrániť až po prezimovaní. Sadence, mladé rastliny, totiž potrebujú dostatok zelenej listovej plochy na fotosyntézu, rast, vývoj a ďalšie procesy uskutočňujúce sa v rastlinách. V prvom rade na dobré zakorenenie, aby dobre prezimovali a prospievali. Samozrejme, suché, zlomené, poškodené výhonky z krov možno odstrániť aj teraz, ale je to zbytočná a aj časovo náročná práca, ktorú je lepšie urobiť na jar pri tvarovaní krov.
V DRUHOM ROKU PESTOVANIA. V prípade novozaloženej výsadby sa až na jar v budúcom roku, t.j. v druhom roku pestovania, má odstrániť zvyšok pôvodného výhonku (uvádzate, že výhonok ste odstránili už v tomto roku a preto sadence teda prirodzene reagovali silnou tvorbou slabších výhonkov – letorastov). V prvom roku pestovania sa má výhonok sadenice len skrátiť vo výške približne 40 centimetrov nad pôdou.
ODSTRÁNIŤ PO PREZIMOVANÍ. Výhonky vyrastené v roku výsadby treba odstrániť až na jar v budúcom roku, teda po prezimovaní. Odstrániť treba suché, slabé, polámané, krátke výhonky, rastúce tesne pri pôde. Na mladých sadencoch treba nechať jeden až dva silné nové výhonky – tie, ktoré vyrástli v roku výsadby. Ak sa rozkonárili, treba bočné výhonky do výšky 50 až 60 centimetrov od pôdy odrezať a tie, ktoré rastú vyššie nad nimi, skrátiť na 1 až 2 púčiky, aby sa ker zbytočne dole pri pôde nezahusťoval. Na hlavných výhonkoch treba odstrániť tenkú časť s priemerom menším ako 8 až 10 milimetrov. Počas vegetácie treba porast sledovať a slabé, nežiadúce výhonky vyrastajúce z bázy kra vylomiť/odstrihnúť, keď dosiahnu výšku okolo 25 až 30 centimetrov.
V TREŤOM ROKU A V ĎALŠÍCH. V treťom a v ďalších rokoch pestovania sa na dobre zakorenených rastlinách odporúča nechať 5 až 8 silných výhonkov, ktoré budú prinášať úrodu. Ker by mal mať celkovo maximálne 6 až 8 rodivých výhonkov. Treba ich mierne – vejárovito ohýbať (vpravo, vľavo – v mieste ohybu sa tvorí viac rodivého obrastu, ako na vzpriamene rastúcich výhonkoch) a vyväzovať voľne k opore tak, aby sa nekrižovali, mali dostatok priestoru na rast. Úväz formovať do tvaru vodorovnej osmičky, aby sa „nezaškrtili“ vodivé cesty. Konáriky, ktoré priniesli úrodu, treba po zbere odrezať tesne nad pôdou.
TRVALÝ PROCES. Samotné tvarovanie a udržiavanie tvaru je, samozrejme, trvalý proces, ktorý sa nesmie zanedbať. Prečo? Lebo sa porast zahustí, nemá dostatok svetla, nie je vzdušný, pôda sa nedá v medziradoch a v riadku dobre obrábať, porast sa nedá dobre ošetrovať, úrody sú nižšie, plody nedozrievajú rovnomerne, nevyfarbujú sa, sú napádané chorobami, škodcami, zber je nepohodlný.
Čítať celú »

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.