Ružičkový kel vytvára v prvom roku hlúb s listami a guľatými púčikmi v pazuchách listov. V; druhom roku tieto púčiky prerastajú na kvetnú os. Kvety aj semená majú rovnaké vlastnosti ako kvety i semená! hlávkového kelu.
Pestovanie v prvomi roku
Semeno na vypestovanie materských1 rastlín vysievame v druhej polovici mája, najčastejšie do studeného pareniska, prípadne na chránený záhon. Predpestované priesady vysadzujeme na pripra^ vený) pozemok v júni do sponu asi 80 X 50 cm. Na semeno nechá-‚ vame len rastliny, ktoré majú dobre zavinuté a pevné ružičky. Hlúb má byť ružičkami rovnomerne a husto obsadený.
Ružičkový kel je pomerne mrazuvzdorný a znáša až —12 °C. Preto materské rastliny prezimujú väčšinou na stanovišti. V zimnom období chránime materské rastliny pred zverou, prípadne pred vtáctvom):
Pestovanie v druhom roku
V druhom roku na jar semenné porasty včas plečkujeme, okopávame a prihnojujeme asi 2 q liadku vápenatého a 2 q superfos- fátu na 1 ha. Hnojivá zapracúvame do pôdý pred kvitnutím. Semenačky kvitnú v Júni. V tomto Čase ich‘ musíme chrániť pred nevhodným opelením. Odporúča sa izolačná vzdialenosť 500 až 1000 m. Semeno dozrieva v Júli až auguste. Zberať začíname hneď, len čo žltnú šešuľky. Kosákom odrezávame celó byle, ktoré viažeme do malých snopčekov a necháme na poli alebo v rozličných kôlňach doschnúť. Dostatočne suché rastliny mlátime na mláťačkách. Na 1 ha sa urodí asi 7—9 q semlena.