Jde o kameny nasucho ukládány na sebe ve tvaru zdi, které se přesýpají pouze pískem, štěrkem, do kterého je následně provedena výsadba. Samotné rostliny pak drží zeď, vyplňují ho.

V korune múrika je málo vlahy a viac pôdy, hodia sa sem druhy vytvárajúce vankúše, plazivé a prevísajúce dreviny a cibuľoviny. Z drevín sa uplatnia najmä:

Z trvaliek sú veľmi efektné niektoré druhy skalničiek vytvárajúcich previsy, lebo pri výsadbe na vrchol múrika z neho splývajú. Sú to

V škárach muriva je málo substrátu a vlaha len zo zrážok. Sadia sa sem druhy, ktoré sa hodia do štrbín, a rastliny vytvárajúce splývavé vankúše. Po dorastení najviac oživujú a skrášľujú múrik. Sú to štrbinové skalničky – rastliny drobnejšieho vzrastu, odnožujúce, ktoré zvislé štrbiny časom celkom vyplnia, predovšetkým:

Najviac vlahy je pri päte múrika, kde sú preto pre rastliny podmienky najpriaznivejšie. Tu však musíme dbať na to, aby sme vybrali neodnožujúce, zakrpatené a slabo rastúce druhy, ktoré nám svojím vzrastom nebudú múrik zakrývať. Vhodné sú trsnaté skalničky, ktoré vytvárajú jednotlivé trsy alebo malé kríčky, používajú sa jednotlivo alebo v malých skupinkách. Patria sem

Zkuste do zídky vysadit

Suchá zídka by měla mít i své zástupce

Krásné bochánky zeleně, nad kterými se rozvinou ve správnou chvíli růžové kvítky, poskytne vaší suché zídce

Na horní straně zídky to sluší především trsnatým kostřavám, mateřídoušce, zběhovcům a sukulentům.

Lícovou stranu můžeme nechat porůst lničkou (také se jí říká zvěšinec) nebo břečťanem. Ten ale někdy dokáže celou volně loženou stavbu poškodit. Výrazně vysoké zídky si zaslouží něco většího, třeba velké druhy lomikamenů nebo dymnivku žlutou.

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.