Vyuzitie a použitie konského hnoja v záhrade.

Všeobecné informácie

Do zeme vpravený konský hnoj v prvom roku do pôdy uvoľní 50% živín, v druhom roku 30% živín a v treťom roku zvyšných 20% živín.

Hodí sa napríklad pre hnojenie ťažkých a studených pôd. Kým v ťažších pôdach je nutné konský hnoj zarývať plytšie, v ľahších pôdach musíte ryť naopak hlbšie do zeme.

Čo sa týka konského hnoja, obsah výživných látok je tu veľmi podobný ako v prípade hnoja kravského. Je preto možné obe tieto hnojivá umiestniť do kompostéru spoločne.

Konský hnoj sa skvele hodí pre prvé hnojenie pred začiatkom pestovateľskej sezóny, ale aj pre prihnojovanie rastlín počas sezóny a ako hnojivo do skleníka a do pareniska.

Aplikácia konského hnoja v záhradkách je spojená s rizikom infikovania pôdy pôvodcom choroby nazývanej tetanus. Baktéria Clostridium tetani prežíva v pôde viac ako 20 rokov. Nevyhubí ju ani sušenie výkalov. Konský hnoj by mali preto používať len záhradkári, ktorí sú očkovaní proti tetanu.

Vhodná zelenina

Dobre sa hodí napríklad na prihnojovanie:

Použitie v záhrade

Čerstvý konský hnoj by tak rozhodne nemal prísť do priameho kontaktu s koreňmi rastlín, aby nedošlo k spáleniu ich korienkov. Z toho dôvodu je nutné používať dobre uležaný hnoj alebo ho nechať najprv skvasiť, fermentovať a skompostovať. Nikdy však nesmiete do tejto zmesi pridávať vápno, ktoré by na seba naviazalo všetok prospešný dusík a znemožnilo by jeho následné zužitkovanie. Aby konský hnoj nestratil cenné látky, je dobré ho vrstviť do výšky a vytesniť tým prebytočný vzduch.

Zarylovat, lebo na povrchu sa z neho uvolni dusik bez uzitku

Recepty na vyluhy

 1. Do jutového vreca dáte čerstvý hnoj, vrch zviažete pevným špagátom, vrece potom ponoríte do suda s vodou a každý deň ním pohýbete. Keď bude mať voda farbu slabého čaju, môžete ňou začať zalievať rastliny. Ideálne tak raz do týždňa.
 2. Dajte jednu lopatu hnoja do vedra a naplňte ho vodou. Potom zmes uložte na nejaké miesto, kde vám to nebude prekážať, po dobu troch týždňov, aby mohla vyzrieť. Hotovú hnojovicu potom zrieďte s vodou v pomere 1:20 a tento roztok použite na hnojenie svojich ruží. Ale pozor: zmes vyvíja veľmi, veľmi silný zápach!

Ako kompostovat konsky hnoj

Pomalé kompostování

Kdo má čas a na hnůj nespěchá, jen nechá koňskou mrvu na hromadě postupně zetlít. Ale proces vyžaduje alespoň čtyři roky ležení (i více), je dobré během té doby hnůj jednou přehodit, tedy kousek po kousku přeházet lopatou o kousek vedle, aby se materiál prokysličil a zase se trochu probudil, tlení se urychlí. Ale nutné to není.

Zrychlené kompostování

Pokud na hnůj spěcháte a chcete jej mít za dva až tři roky relativně dobře uzrálý, je potřeba dát na dno kompostu hrubší a vzdušný materiál, který umožní provzdušnění, ale i odtok přebytečné vody. Nejlépe se hodí například štěpka, větvičky stromů, hobliny, dřevnaté stonky rostlin.

Koňskou mrvu na to pak budete vrstvit po trochách, vrstvy prokládat zeminou, listím, můžete i prosypávat speciálními bakteriemi, které urychlují fermentaci a které pořídíte v zahrádkářských potřebách. Když nechcete utrácet, můžete přidat trochu již zralého kompostu, v něm je bakterií dost a dost.

Takto vytvořený základ pro kompost je nutné udržovat ideálně vlhký, takže když neprší, tak jej musíte jednou za čas prolít, aby bakterie měly vodu ke své aktivní činnosti. V suchu se zapouzdří a nepracují. V přílišném vlhku jim zase bude chybět vzduch.

Nejpozději za rok hromadu s koňským hnojem přehodíte, čímž se provzdušní. Znovu vytvoříte vrstvy, které budete prosypávat zeminou. Pokud bude hnůj příliš mokrý, doplníte suchý materiál, jako jsou piliny, listí. Hnůj dostane nový vzduch a nové bakterie, proces fermentace se zase urychlí.

Koncem druhého roku už je možné využít hnůj jako topivo do pařeniště či skleníku, pár měsíců po druhém přehození už bude možné koňský hnůj využívat jako klasické hnojení, bude uzrálý a rostliny už pálit nebude. Jen je nutné si dát pozor na používané množství, je výrazně menší, než u rostlinného kompostu.

Zdroje:

https://www.sme.sk/c/3823532/ako-v-zahradach-vyuzit-konsky-hnoj.html

https://www.skrblik.cz/navod/jak-vyuzit-konsky-hnuj/

radimeako.sk/konsky-hnoj/

10 Odpovedí

 1. מסאג‘ אירוטי בבת ים בזמן שנוח לך, באמצע השבוע,
  בסוף השבוע, מתי שאתה פנוי, אפילו כשיש לך שעה פנויה ולא יותר.
  מסאג‘ משחרר, עיסוי משחרר, מסאג‘
  פרטי. מחפשים עיסוי מסאז ברחובות?
  מעולם לא היה פשוט כל כך להזמין עיסוי
  ברחובות עד הבית. תוכלו להזמין מתוך מגוון של עיסויים את העיסוי שלו אתם זקוקים כמו: עיסוי מרגיע ונעים,
  עיסוי משחרר, עיסוי בשמן חם,
  עיסוי טנטרי, עיסוי מקצועי ומפנק בלוד .
  באזור יער בן שמן תוכלו להנות ממגוון פעילויות:
  טיולי סוסים, יקבי בוטיק, פעילות לחנוכה ולכל השנה.
  עמותת תיירות חבל מודיעין מציעה מגוון אטרקציות לילדים ולכל המשפחה.
  האתר מכיל לוח טרמפים מקיף של נסיעות משותפות לכל הארץ, לאוניברסיטאות, לאירועים, לעבודה ולכל מקום.
  מגוון ביולוגי הוא כלל השונות הביולוגית (מינים, גנים ומערכות אקולוגיות) על פני כדור הארץ, ומהווה
  את „מערכת ההפעלה“ של הפלנטה. יש
  לנו מערכת ניהול תוכן שהופכת את עניין
  בניית האתר -להרבה יותר פשוט! יש לא
  מעט מעסים שמתמחים בעיסוי לנשים בלבד.
  שאלו את האישה שלכם אם היא רוצה לשלב בעיסוי אלמנטים
  של BDSM וב-90% מהמקרים אתם תיתקלו בסירוב.

  כדאי מאוד שלא להיצמד למונחים של יוקרה/טרנדים,
  אלא פשוט לבחור בעיסוי מפנק ברמת הגולן המתאים לכם ביותר בהתאם לצורך הגופני והרגשי שלכם.

 2. Spätné upozornenie: 3musical

Komentáre sú uzavreté.