Odporúčané odrody cibule

Rada

 Tvar guľatý

Karmen je plocho guľatá, tmavo karmínovofialová odroda s tmavším žilkovaním. Dužina cibule je jemná, pevná s! červeným zafarbením! medzi jednotlivými suknicami.

Kaštická je doplnková odroda, ktorá vytvára suknovité cibule s bronzovožltou šupkou. Dobre znáša sucho a možno ju tiež uskladňovať. Vegetačné obdobie je 160 dní.

Všetatská. Je to naša základná a najrozšírenejšia odroda. Je veľmi vhodná na pestovanie z priamej sejby (160 dní) a hojne sa pestuje aj z malých cibuliek sadzačiek (125 dní). Je vhodná pre ľahšie pôdy. Vyniká dobrou uskladniteľnosťou. Má dobré me­no aj na zahraničnom trhu. Vytvára pretiahnuto guľaté cibule, ktoré sú k hrotu aj k báze kužeľovité zúžené. Sukňovité cibule majú okrovožltú až bronzovožltú šupku, ktorá pevne prilieha.

Tvar plochý

Moravanka. Je to druhá naša základná odroda rozšírená pre­dovšetkým na Morave a Slovensku. Vegetačné obdobie pri priamej sejbe je 163 dní. Je vhodná aj na pestovanie zo sadzačky. Vytvá­ra stredne veľké, ploché až plochoguľaté cibule. Sukňovitá cibuľa má hnedastoružovkastú, pevne priliehajúcu šupku s fialovým žil­kovaním.

Obrovská žltá. Je to doplnková odroda, ktorá poskytuje pomer­ne vysoké úrody. Je veľmi vhodná na priemyselné spracovanie, miene j na uskladnenie. Vegetačné obdobie je asi 165 dní.

Alica, Hyberna (ozimná) sú povolené odrody z roku 1970. Hana je skorá novo povolená odroda z roku 1971. Kvetoslavská má stredne veľkú, plocho guľatú cibuľu. Obalové sukňové listy sú hnedé až bronzovohnedé a pevne priliehajú. Dužina je biela, pri krčku zelenkastá a pevná‘.

Zelenina, ktorej sa rada týka

Druh zeleniny

Aktivita

Škodca, na ktorého funguje

Ďalšie zaujímavé rady pre pestovanie

Na zahradu vysaďte v květnu. Ideální sazenice určená k výsadbě má 4–6 pravých listů.

Sázejte vždy do vlhké půdy, ideálně po dešti. Doporučený spon je 30 x 60 cm.

Sléz maurský je vysoká rostlina, může dorůst výšky až 180 cm. Vyplatí se zajistit mu oporu, aby se ve větru nevylomil.

Čítať celú »

V březnu až dubnu vysejte do středně velkých kontejnerů vždy cca 5 semen do hloubky maximálně 2 cm. Nechejte klíčit při teplotě 15–18 °C.

Jakmile semínka vzejdou, udělejte probírku a v každém kontejneru nechte růst jednu nejvitálnější rostlinu.

Čítať celú »

Zo slezu zbierame v júni mladé lístky pred rozkvetom, neskoršie kvety (s kalichom i bez kalicha). Kvety zbierame denne, čím viac ich obtrhávame, tým viac rastlina kvitne.

Listy lze sklízet kdykoli, květy s kalichem se sklízí v době plného rozkvětu. Čím častěji se sklízí, tím více nakvétá. Ideální je proto pravidelný každodenní sběr květů, které kvetou od června do září.

Čítať celú »

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.