Kapusta v prvom roku vytvára len pevnú hlávku z husto zvinutých listov. V druhom roku vyrastá z hlávky rozvetvená kvetná os s jasnožltými kvetmi. Plod je šešuľa, ktorá obsahuje gulaté semená. Kapusta sa na semeno pestuje ako dvojročná rastlina.
Pestovanie v prvom roku
Pestovanie materských rastlín v prvom roku je rovnaké ako pri konzumnej kapuste, len s tým rozdielom, že skoré odrody pestujeme tak, aby sme materské rastliny zberali čo najneskoršie na jeseň. Preto aj semeno sejeme neskoršie, aby smie skrátili čas prezimovania. Semená neskorých odrôd sejeme koncom apríla alebo začiatkom, mája, skoré odrody v druhej polovici mája alebo začiatkom júna.
IZa vegetácie vyberáme vhodné materské rastliny a k‘ vybraným rastlinám zapichujeme kolíky, aby sme mali prehľad. Zberáme za suchého počasia v októbri. Vyberáme zo zeme celé rastliny aj s koreňmi. Vonkajšie (okrajové) listy odstránime, takže na prezimovanie zostane len pevná hlávka s hlúbonľ a koreňom.
Takto pripravené materské rastliny zakladáme vo vzdušnom skleníku, v hlbokom vyprázdnenom parenisku, prípadne v iných vhodných miestnostiach chránených pred mrazom. Niektorí pestovatelia zrezävajú hlávky materských rastlín do kužeľa, a to buď pred uložením, alebo až pred vysadzovaním po prezimovaní. Iní pestovatelia nechávajú ako materskú rastlinu len hlúb! s koreňom bez hlávky. Korene ukladajú cez zimu do skladov alebo ich ponechávajú na stanovišti. Výhodnejšie je používať ako materské rastliny celé rastliny aj s hlávkami, pretože sa takto dosiahne vyššia úroda kvalitnejšieho semena.
Pestovanie v druhom roku
Pre semenné porasty kapusty pripravujeme pôdu už na jeseň. Pôdu na jeseň hlboko zorieme, pričom súčasne zaorieme na 1- ha asi 200 q kompostu. Na jar pri povrchovom spracovaní pôdy dodávame na 1 ha asi 2 q síranu amónneho, 3,5 q súperíosfátu a 2,5 q 40 % draselnej soli. Na dobre pripravený pozemok začneme koncom apríla vysadzovať hlávky alebo len hlúby, a to pri sko– rých odrodách do sponu 60X60 cm a pri neskorých 80X80 cm. Vysadzujeme štvorcovo tak, aby hlávka bola 10—15 cm nad zemou. Izolačná vzdialenosť a opatrenia proti nevhodnému opeleniu sú rovnaké ako pri kalerábe. Za vegetácie plečkujemle, okopávame, výdatne zalievame a bojujeme proti chorobám i škodcom. Materské rastliny niekoľkokrát kontrolujeme a nevhodné pred kvitnutím odstraňujeme. Zber začíname vtedy, keď šešule žltnú a zasychajú, t. j. asi v auguste a v septembri. Pokosené rastliny viažeme do snopov a necháme na poli alebo v rozličných1 kôlňach’ ďoschnúť. Keď sú snopy dostatočne usušené, mlátime ich na mláťačke. Na 1 ha sa urodí asi 5—10 q semena.