Skočky

Epitrix spp. – E. cucumeris (Harris), E. similaris (Gentner), E. subcrinita (Lec.), E. tuberis (Gentner)

Oficiálny názov

Ľudový názov

Kapustové blchy

ČelaĎ

Všeobecné rady k tomuto druhu škodcu/choroby

Proti dřepčíkům, pro které je ředkvička lahůdkou, pomáhá stálé zvlhčení půdy a také výsadba salátu jako meziplodiny.

Je vhod­né pěstovat salát spolu s ředkvičkami, kedlubny, špenátem, jahodníkem, zelím, rajčaty, cibulí nebo fazolem, protože je chrání před dřepčíky.

Proti skockam – vedla hlubovej zeleniny vysadit vyssie rastliny napr. paradajky

Tam, kde sa tieto chrobáky vyskytujú masovo, sa opäť raz oplatí spoľahnúť na jedno­duché riešenie a skonštruovať si dosku na ich odchyt. Strapcami visiacimi z do­sky pravidelne každý večer prejde­me po napadnutých rastlinách. Vyplašené skočky vyskočia do výšky a zostanú prilepené na spod­nej časti dosky. Ak by ste mali pro­blémy s kúpou lepidla na hmyz, môžete na dosku pripevniť lepiace pásy určené na ovocné stromy.

Okolo záhonov kelom alebo okolo riadkov reď­kvičiek vysejte „rastlinu lapajúcu skočky” – žeruchu siatu. Skočky ju majú ešte radšej než kel a reďkvič­ku.

Semená neskôr ohrozovaných rastlín (kelu, reďkvi­čiek) sa zamiešajú do kaše pripra­venej z rozdrveného cesnaku a pi­lín (ktoré vznikajú pri opracováva­ní dreva na píle) a nechajú sa na klíčiť. Až predlíčené semená sa vy­sejú na záhony. Na takéto semená prejde chuť aj skočky.

Proti skočkám často pomáha jedno­duché zatienenie ohrozených riad­kov kelu alebo reďkvičiek radom dosiek postavených pozdĺž nich. Pomáha tiež večerné polievanie týchto rastlín výťažkom z paliny. Čerstvo zasadené rastlinky kelu je najjednoduchšie prikryť bazovými listami.

Medzi metódy patrí pra videlné okopávanie vyschnutej pôdy a jej nastielanie, čo znemožní ich štart z hladkej plochy. Bazalka, šalát, špenát a fazuľa kríčkovitá uprednostňujú kyprú a dobre prevzdušnenú pôdu. Kde sa daria ony, tam je aj hlúbová zelenina uchránená pred skočkou. Rovnako udržiavanie vlhkej pôdy znepríjemňuje život skočkám štítiacim sa vody.

Zoznam výluhov a iných brečiek proti tomuto škodcovi/chorobe​

Proti mravcom a skočkám

Proti mravcom a skočkám po­máha opakovaná zálievka mato­vým čajom (hrsť čerstvej alebo ča­jová lyžička sušenej mäty na štvrť litra vody). Proti skočkám je lepšie poliať rastliny samy, proti mrav­com zasa ich podzemné príbytky.

Vývar z tabaku

Na skočky a molice biele zaberá zápar = vývar z tabaku , stačí dať zovrieť cca 3 dcl vody , a nechať v nej lúhovať plné vajíčko tabaku , keď to vychladne môžete pridať asi 0,7-1 lit vody a postriekať to postrekovačom , dobré je postrek zopakovať každý 3 deň aspoň 3-4 krát po sebe , mám to vyskúšané .

Odvar z mäty, šalvie

Môžete urobiť veľmi silný odvar z mäty, šalvie ak máte veľa. Pomáha sadiť zeleninu s týmito bylinkami alebo tiež pri rajčiny alebo s kôprom (medzi zemiaky).

Domáci postrek č.2.

Zaliať pretlačený cesnak (2-3 hlavičky) takmer vriacou vodou (1 liter), lúhovať minimálne hodinu (aspoň vychladne), scedte cez jemné sitko, potom pridajte trochu octu (tak 1 max 2 dcl), a trošku mydla alebo iného saponátu (iba tak za 1-2 PL). Takto zarobený postrek si dajte do fľaše s rozprašovačom a hurá na to. S octom opatrne inak spálite listy, nie úplne ale po okrajoch môžu zhnednúť. Saponát alebo mydlo je na to aby to dobre chytilo na škodcov, rastline neublíži a postupne sa zmyje (hocijaký kúsok mydla rozpustiť vo vode).

Funguje na vošky aj na skočky a iné škodce na všetky rastliny (aj keď pri voškách je lepšie to nechať na lienky a týmto iba trochu pomôcť napr. na polovici kríka aby nám lienky neodišli).

Skočky okamžite odišli, aplikovať najviac každý tretí deň (kôli octu alebo ho na druhý deň v postreku vynechať).

Pri voškách po aplikovaní postreku, je dobre osprchovať rastlinu prúdom vody aby sa zmyli vošky.

Domáci postrek č.1.

Namočiť žihľavu (aj do kýbľa) aspoň kým sa rozpustí väčšina listov cca 4 dni podľa vonkajšej teploty (ak Vám to ponáhľa) inak aspon týždeň až 10 dní, týmto domácim dusikatym hnojivom poliať rastilinu, čím ju aj pohnojíte a keď to dáte na listy tak už tam nesadnu, smrdí to. Kým budete zberať úrodu „postrek“ vyprchá a zmyje sa ale skočky už to nenakusnú. Treba opakovať. Podľa toho koľko dáte namôčiť žihľavy si to pred použitím zriedte (ja dávam 2/3 vody a 1/3 hnojiva/postreku), p.s.: nepoužívať toto hnojivo na hrach, fazuľu a cibuľoviny. Ostatnému pomáha.

Alelopatia (biologické interakcie medzi rastlinami)

Proti dřepčíkům, pro které je ředkvička lahůdkou, pomáhá stálé zvlhčení půdy a také výsadba salátu jako meziplodiny.

Pach špenátu odpuzuje dřepčíky, proto je zvláště dobrým souse­dem pro zelí, brambory, rajčata, ředkvičky, jahodník, červenou řepu a tyčkový fazol.

Je vhod­né pěstovat salát spolu s ředkvičkami, kedlubny, špenátem, jahodníkem, zelím, rajčaty, cibulí nebo fazolem, protože je chrání před dřepčíky.

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.