Čakanka šalátová vytvorí v prvom roku repovitý koreň a listy. V druhom roku vytvára vysoké rozkonárené osi s modrastými úbormi. Plod je nažka. Šalátovú čakanku pestujeme na získanie semena 2 roky.
Pestovanie v prvom roku
Na jeseň pri hlbokej orbe zaorieme do pôdy asi 300 q maštaľného hnoja a asi 6 q kainitu na 1 ha. V predjarí dávame na 1 ha 5 q Thomasovej miúčky a 2 q dusíkatého vápna. Sejeme na dobre pripravený pozemok do riadkov širokých 30 cm. Porast jednotíme, plečkujeme, okopávame a robíme predbežné negatívne i pozitívne výbery. Na semeno nechávame rastliny s peknými hustými listami a dobre založeným srdiečkom. Na jeseň v októbri až novembri korene čakanky z pôdy opatrne vyberáme, aby sa nepoškodili. Pri zbere znova materské rastliny kontrolujeme. Pri triedení zrežeme listy asi 5 cm nad koreňovým krčkom tak, aby sme neporušili srdiečko. Takto upravené korene ukladáme na zimu podobne ako všetky koreňové zeleniny.
Pestovanie v druhom roku
Zdravé a vytriedené korene vysadzujeme v apríli do dobre pripravenej pôdy. Sadíme do sponu 20X40 cm tak, aby boli hlavy rastlín mierne zakryté pôdou. Rastliny za vegetácie opatrne okopávame a plečkujeme, aby sme nepoškodili krehké kvetné osi. Semenačky kvitnú v júli. Izolačná vzdialenosť má byť asi 300 m„ aby sa rastliny nevhodne neopelili. Koncom augusta a v septembri, keď začínajú úbory hnednúť, rastliny pokosíme (najlepšie za rosy), viažeme do snopčekov a nechávame v panákoch na poli doschnúť. Dostatočne suché snopy môžeme mlátiť priamo z póla na mláťačkách. Na 1 ha sa urodí priemerne 4—6 semena.