Mrkva

Mrkva obyčajná má kužeľovitý tvar, ktorý býva pokrútený. Má hladký, zemitý povrch. Najrozšírenejšia farba je oranžová. Po celom svete môžeme naraziť aj na žltú, čiernu, bielu, krvavočervenú či dokonca ružovú.

Oficiálny názov

Latinský názov

Daucus carota L. ssp. sativus Thell.

Ľudový názov

Všeobecné rady pre tento druh zeleniny

Alelopatia (biologické interakcie medzi rastlinami)

Osvědčila se smíšená kultura s cibuli nebo pórem, s nimiž si navzájem Škůdce odpuzuje. Dobře takto působí přimíchání několika se­mínek kopru do osiva mrkve při seti, poslouží zároveň i jako značkovací rostliny, než mr­kev vyklíčí.

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli 59 rád.

Rady

Výluhy a brečky súvisiace s touto zeleninou

Názov

Oblasť použitia

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli 1 výluhov.

Semenárstvo

Mrkva i karotka vytvoria v prvom roku dužinatý koreň a ružicu ehĺpkatých! listov. V druhom roku vyrastá z koreňa os s oko- líkmi belavých kvetov. Plod je nažka s háčikovitými štetinami (ostňami). Mrkva i karotka sa na semeno pestujú 2 roky. Pestovanie v prvom roku V prvom roku sa mírkva a karotka pestujú rovnako ako kon­zumná zelenina, len sa neskoršie vysievajú. Semeno sejeme v má­ji a júni, a to najprv neskoré a až potom skoré odrody. Na 1 havysievame 5—6 kg osiva. Korene zberáme v októbri. Na prezi­movanie upravíme rastlinu tak, že vňať odkrútime až na malé srdiečko. Na semenôrske účely vyberôme len zdravé, silné, ne­poškodené korene, ktoré tvarom, a veľkosťou zodpovedajú pesto­vanej odrode. Materské rastliny prezimujeme v povrchových hrobliach, vyprázdnených pareniskách, vhodných pivniciach, prí­padne v iných miestnostiach chránených pred mrazom. Korene sa zakladajú do piesku, pričom sa rovnajú hrotmi koreňov proti sebe a srdiečkami von. Teplota v hrobliachl sa mja pohybovať od 1 do 6 °C. Pestovanie v druhom roku Pozemok pre sadenie semenačiek pripravíme hlbokou orbou už na jeseň. Na jar hnojíme na 1 ha 3 q 40 % draselnej soli, 4 q superfosfátu a 2 q síranu amónneho alebo liadku vápenatého!. Na jar, len čo to počasie...

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli 59 rád.

Prehľad odrôd

Skoré karotky Vegetačné obdobie je asi 125—150 dní. Nanteská. Je ťo základná odroda pre skorú a letnú poľnú úrodu. Dodáva sa vo zväzkoch!. Koreň je podlhovastý, valcovitý, tupo zakončený. Dužina jé červenooranžová. Chatenay Lysská. Je ťo skorá poľná odroda. Koreň je po­dlhovastý a široko kužeľovitý. Dužina je červenkastá. Duwlcká. Je to skorá1 poľná odrodia vhodná aj na rýchlenie. Koreň je klinovíťý, krátky a tupo zakončený. Táto odroda je vhodná pre zber bez vňate. Delícia míá stredne dlhý valcovitý, ku spodu mierne zúžený koreň. Povrch1 koreňa je oranžovočervený, hladký, s veľmi jeim nými obrasťajúcimi korienkami. Koreň na priereze je oranžo­vočervený. Táto karotka je vhodná na rýchlenie a na skoré pes*- ťovaníe. Stupická na rýchlenie má stredne dlhý valcovitý koreň. Povrch koreňa je po celej dĺžke rovnomerne červeno vyfarbený. Na priereze je červenotehlový s malou vnútornou strednou čas.-‚ tou. Larosa má dlhý valcovitý koreň. Povrch koreňa je Intenzívne červený, takmer hladký. Je to úrodná odroda predovšetkým pre jesenný zber. Karotina je povolená odroda z roku 1969.   Mrkva na uskladňovanie. Vegetačné obdobie je asi 190 dní. Stupickú polodlhá. Odroda má kužeľovitý hrubší koreň s jasno- červenou dužinou.  

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli 59 rád.

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.